SKAFFER: Det er mest Goodyear dekk Andreas Helgerud legger på. Men som privateid dekkverksted står Western Bilgummi friere til å skaffe det meste kundene ønsker seg av dekkmerker.

- De stiller opp når det måtte være og er som en del av familien

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Tommy Bryn Knudsen styrer i dag tungbildelen av Western Bilgummi på Lierstranda. De har mange trofaste kunder som varierer i størrelse fra enbilseiere til store flåtekunder med mange hundre biler. Felles for mange av de er at de setter pris på god service og hjelp når noe skjer.

En av dem som setter pris på servicen er Ali Ismail. Han er NK i transportavdelingen hos Posten/Bring i sin avdeling i Drammen. De har 20 distribusjonsbiler, sju containerbiler og ett modulvogntog som driftes fra deres avdeling. Alle disse bilene blir skodd opp hos Western Bilgummi.

- Vi får ekstremt god hjelp. De stiller opp når det måtte være. De er som en del av familien, sier Ali Ismail.

Var med på å starte Blå Ring

Selv om Western Bilgummi er privateid, er de en del av kjeden Fagdekk og Point S. De selger alle typer dekk fra trillebårhjul til hjullasterdekk. Halvparten av det de selger er til tunge kjøretøy.

Kjell Western startet sitt eget dekkverksted i Konnerudgata i Drammen med Drammens Is som nærmeste nabo i 1977. Den gangen het verkstedet Bil Vulk, og han var med å starte kjeden Blå Ring. Fortsatt har Western Bilgummi kunder som omtaler dem som nettopp Blå Ring.

Skaffer

Goodyear er den største leverandøren av lastebildekk til Western Bilgummi. En del av kundene har sterke preferanser på hvilke dekk de vil kjøre på nettopp sin lastebil.

- En av fordelene våre som et selvstendig dekkverksted er at vi står friere til å kunne skaffe og levere de dekkene og merkene som kundene etterspør. Vi har flere strenger å spille på og det er lettere å skreddersy de løsningene kundene vil ha, sier Tommy Bryn Knudsen.

Service

- Servicen er det vi satser aller mest på. I tillegg tør jeg påstå at vi er kjappest på å legge om dekkene på en lastebil når den kommer inn porten på verkstedet, sier Kenneth Western.

Det er bare unntaksvis at lastebilkundene bytter mellom vinterdekk og sommerdekk. De som gjør det, trenger som regel dekk med ekstreme egenskaper. Enten det i forhold til fremkommelighet eller robusthet. Typisk er de som har mye kjøring på snø og is vinterstid og driver med anleggskjøring sommerstid.

- Det store rushet hos oss begynner i slutten av september og fremover. Da kan vi legge om over 100 lastebilhjul om dagen, sier Tommy Bryn Knudsen.

Rykker ut

Mange av de faste kundene har reserve- og nødhjul stående klare på felg hvis uhellet skulle være ute. De aller fleste av kundene holder til i Drammens-regionen og kommunene rundt.

- Vi rykker ut når de faste kundene våre trenger hjelp - hele døgnet og hele året. Hvis de er langt unna vårt nærområde så rykker nærmeste Fagdekk-kollega ut. Det er et veldig godt samarbeid oss imellom, sier Kenneth Western som er 2.-generasjons driver av dekkverkstedet.

Selv jobbet han som lærer i mange år før han begynte i familiebedriften. Nå styrer han en bedrift med åtte ansatte.

- Målet er at alle gutta skal ta fagbrev. Nå er det er tre som har fagbrev i hjulutrustningsfaget, sier Kenneth Western.

Mange tilbud

I årenes løp har alle dekkjedene vært på døra og ville kjøpe Western Bilgummi. Svaret til alle som har villet kjøpe har vært det samme. Det tror Kenneth Western det fortsatt vil bli i tiden som kommer.

- Gutta som jobber her er fantastiske. Uten så flinke gutter hadde jeg aldri holdt på med dette, sier Kenneth Western.

Powered by Labrador CMS