
TBM-konferanse i Norge
BERGEN (AT.no): TBM blir stadig viktigere for tunneldriving i Norge, og denne uken arrangeres en internasjonal TBM-konferanse i Bergen.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Arrangør er Norsk Forening for Fjellsprengningsteknikk (NFF), og konferansen er på mange måter en liten kick off før hele verdens tunnelbransje kommer til Bergen og World Tunnel Congress (WTC) i Grieghallen 9.-15. juni 2017.
TBM-konferansen samler ca. 130 deltakere fra åtte ulike nasjoner, og fellesnevneren er selvsagt tunnelboremaskiner. Drivemetoden var mye brukt i Norge i tiårene før 90-tallet, men det ble stopp i mange år før Leonhard Nilsen & Sønner (LNS) fikk kontrakten på en vannkrafttunnel i Røssåga for noen år siden. Denne tunnelen er nå ferdig. Nå er et nytt stort prosjekt i gang, jernbanetunnelen gjennom Ulriken i Bergen og snart skal den første av totalt fire TBM-maskiner til å drive Follobanen settes i drift.
Flere aktører AT.no har vært i kontakt med, tror TBM vil bli en stadig mer benyttet drivemetode i årene som kommer, og også for å drive kortere tunneler enn Røssåga-tunnelen på 7,4 km, Ulriken på ca. 7 km i ett løp og Follobanen på nesten 20 km i to løp.
STILLING LEDIG:
-
Teknisk spesialist
Volvo Maskin AS
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS