TESTET: Maskinfører Jasper Kultanen (f.v.) i Suomen Räjäytyslouhinta Oy har testet den nye elektriske Lekatech-hammeren. Her med Matias Herranen og Satu Rämö fra Lekatech.

Elektrisk slaghammer

Publisert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Slaghammeren får kraften sin fra en patentert «lineær» elektrisk motor, og produsenten skriver noe ubeskjedent at den elektriske slaghammerteknologien er uten sidestykke over hele verden.

- Vårt teknologiske gjennombrudd muliggjør ikke bare mer energieffektiv masseflytting og gruvedrift, men styrker også realiseringen av en grønn omstilling på disse feltene, sier adm. direktør Antti Anttila i Lekatech.

Om den patenterte lineære elektriske motorteknologien, sier Anttila at teknologien er utviklet over fem år med dedikert forskning og innovasjon. Selskapet har fått med investorer i prosjektet som har bidratt med 10 millioner euro i utviklingen.

Med teknologien ønsker Lekatech å henvende seg både til tradisjonelt bruk i anleggsbransjen og til gruvenæringen, og spesielt der det allerede benyttes elektriske maskiner.

Om hammeren

Lekatech melder at den elektriske hammeren øker energieffektiviteten med 70% sammenlignet med hydrauliske slaghammere. I tillegg skal Lekatech Electric Hammer gi dobbelt så mye slagkraft som en hydraulisk hammer av samme størrelse. Målinger er gjort fra 1300 til 1500 joules.

Miljøaspektet med elektrisk drift av hammeren kommer i tillegg. Det er lagt til rette for at hammeren får kraft direkte fra elektriske bæremaskiner når den benyttes på slike. På ikke-elektriske bæremaskiner kan man enten ha en ekstern kraftpakke/aggregat på maskinen, eller koble maskin/hammer til strømnettet med en kabel.

På grunn av den sømløse integrasjonen oppnår man opptil 70% energibesparelser når man regner inn det totale energiforbruket til utstyret. Oljeforbruket er redusert med 98% sammenlignet med hydrauliske slaghammere, og mye av besparelsen ligger her.

NYTT: Elektriske nyheter kommer stadig, nå også for slaghammere!

Testet i granitt

El-hammeren er testet omfattende i granittbruddet i Seepsula i Finland. To maskinførere som har jobbet med hydrauliske slaghammere i en årrekke, ble valgt til å teste utstyret. Disse er adm. direktør Tatu Lehmuskoski i selskapet Laitilan Linnee. Han har jobbet mange år i gravemaskin med slaghammer i stikkespissen. Den andre er Jasper Kultanen som kjører maskin for fjellsprengningsentrepreprenøren Suomen Räjäytyslouhinta. Begge brukte Lekatech el-hammer til å splitte ca. 1 m3 store granittblokker.

- I begynnelsen ble jeg overrasket, fordi førerkomforten var betydelig bedre enn jeg forventet. Videre var det mye kraft, tross at hammeren var liten. Jeg er vant til større hammere. Alt i alt var testingen en veldig positiv opplevelse, sier Tatu Lehmuskoski som oppsummerte at lite støy og vibrasjoner var de to store positive opplevelsene fra testingen.

Rask respons

- Hammeren starter raskere og det er full kraft umiddelbart, i motsetning til tradisjonelle hammere, sier Jasper Kultanen.

Det var også en annen ting som overrasket Kultanen.

- Kontrollen på hammeren var veldig bra. Du kan kjøre maskinens motor på lavt turtall, uten at hammerens kraft er avhengig av motoromdreiningene. Dette er veldig bra førere med lite erfaring. Hammerens løsning for tomslag fungerer også veldig bra, sier Kultanen.

Powered by Labrador CMS