AT.JOBBER | Stillingsmarked

SPENNENDE: Den kanskje mest spennende maskinen på standen til Hitachi er hjulgraveren ZE150W på 17 tonn som står bak Nastas nullutslippsansvarlige Sjur Wethal.

Kan kjøre 110 km på vei

Publisert

Dette sier Sjur Wethal, ansvarlig for nullutslipp hos Nasta som er forhandler av Hitachi-maskinene i Norge. Nasta har i mange år bygget om Hitachi-maskiner til elektrisk drift, men nå kommer batterimodellene på løpende bånd fra produsenten selv.

Hjulgraver på 17 tonn

ZE150W er en av de mest interessante maskinene for den norske forhandleren. 17-tonneren som blir leveringsklar fra våren 2026, ansees som en veldig interessant innen drift og vedlikehold som det er litt ekstra trykk på i kommende NTP, påpeker Wethal.

Det som er veldig spesielt med maskinen er at den har elektrisk undervogn og elektrisk sving. Bom og stikke, samt redskap i enden av stikka, er det eneste som opereres med hydraulisk kraft. Dette er svært energisparende, og ett eksempel er at det 300 kWt store batteriet skal holde til 110 km kjøring på vei (testet av Hitachi), eller 9,5 timers drift i normalt tungt arbeid. I tillegg er det hydrauliske akkumulatorer på bomsylindrene.

- Alle grepene som er gjort her er for at man ikke bare kan øke og øke på batteristørrelsen på maskinene. Man må finne energibesparende løsninger. Dersom man skulle klare å få bort hydraulikken fra maskinene, vil man oppnå 50% mer energibesparelse på løftesylindrene. Problemet er at det ikke finnes gode og sterke nok alternative løsninger for dette akkurat nå, sier Wethal.

KORTHEKK: Hitachi ZE225USR er en batterielektrisk 25 tonns korthekkmaskin. Den eneste i markedet med batteridrift, hevdes det.

Korthekk på 25 tonn

Neste i rekken av interessante maskiner er ZE225USR, en 25 tonn stor korthekk beltegraver. Maskinen har 400 kWt batteri for rundt åtte timers driftstid, får A&T opplyst. Maskinen er også utstyrt med opplegg for kabeltilkobling for strøm på undervognen (i tillegg til vanlig ladesystem AC/DC) for å kunne kjøres kontinuerlig.

– Dette er den første elektriske korthekk-maskinen i 25-tonnsklassen, og den skal være markedsklar i fjerde kvartal i år, sier Wethal.

Flere modeller

Wethal sier han er glad for at Hitachi har videreført den elektriske beltegraveren ZE135 på 15-16 tonn. Maskinen kommer med 300 kWt batteri, og det er solgt mange av denne i Norge. Nastas nullutslippsansvarlige sier det jobbes for at denne skal bygges av Hitachi selv i Amsterdam for fremtiden.

FORTSETTER: ZE135 skal bygges videre, og det vurderes om produksjonen skal flyttes fra KTEG (samarbeidspartner) til Hitachi i Amsterdam.

En annen interessant el-maskin er ZE85US som nå kommer med 200 kWt batteri. Batteristørrelsen på denne modellen har gått fra 100 kWt til 133 kWt og nå altså 200.

- Denne kan man nå ta med ut og utføre en jobb på et par dagers arbeid uten å trenge å lade den. Det er mulig, sier han.

Hitachi jobber også med en 33-tonns beltegraver med hydrogen forbrenningsmotor. Prototypen har fått tanker for 56 kg hydrogen under 700 bar, noe som skal holde til 6-8 timers arbeid.

- Dette er bare en prototype, men jeg tror løsningen i fremtiden er ulike energikilder på ulike steder. Ikke enten det ene eller det andre for alle maskiner, sier Wethal og vet bedre enn de fleste at utviklingen ikke stopper med dette.

200 KWT: Batteriet på den elektriske traveren ZE85US har økt fra 100 kWt i første utgave, til 133 og nå 200 kWt stort batteri. Det skal holde til drift i lang tid.
Powered by Labrador CMS