AT.JOBBER | Stillingsmarked
Ny vernesko skal gi bedre komfort
FORSKNiNG: Målet har vært å utvikle vernefottøy som føles mindre som tradisjonelle vernesko og mer som vanlige fritidssko gjennom lange arbeidsdager.
Wenaas mener de har utviklet mer enn bare en ny vernesko. Med nye Wenaas ID introduserer selskapet et nytt konsept der komfort, tilpasning og levetid står sentralt.
Wenaas lanserer nå Wenaas ID, en ny generasjon vernesko utviklet for å kombinere beskyttelse, komfort, tilpasning og lengre levetid i ett og samme produkt.
Den største forskjellen fra tradisjonelle vernesko er en ny konstruksjon med en utbyttbar «InLet»-løsning. Dette er en dempende enhet som er integrert i skoens oppbygning og som kan byttes separat når behovet endrer seg eller komforten skal fornyes.
Ifølge Wenaas skal løsningen både gi bedre ergonomisk tilpasning og forlenge levetiden på selve skoen.
– Dette er ikke en tradisjonell vernesko med litt bedre såle. Vi har gått inn i hele konstruksjonen og utviklet en løsning som gir mer tilpasning, bedre komfort og lengre levetid i bruk, sier Glenn Bingen, produktsjef for fottøy i Wenaas.
Samarbeid med SINTEF
Utviklingen av Wenaas ID er gjennomført i samarbeid med SINTEF, med bidrag fra Equinor, Aker BP, OneCo, Orion Group og Forskningsrådet.
Wenaas opplyser at prosjektet har hatt fokus på ergonomi, slitestyrke og bærekraft gjennom hele utviklingsløpet.
Skoen leveres med tre ulike InLet-varianter – Soft, Medium og Fast – slik at den kan tilpasses forskjellige arbeidsmønstre, vektklasser og belastningsnivåer.
Utviklet for knestående arbeid
Wenaas ID har også fått en ny asymmetrisk tåhette som skal gi bedre plass til tærne og bedre passform.
Konstruksjonen er utviklet spesielt med tanke på knestående arbeid, der skoen skal redusere press mot vristen når brukeren arbeider på kne.
Tester viser lavere hælkrefter
Tester gjennomført i samarbeid med SINTEF viser blant annet signifikant lavere hælkrefter sammenlignet med referansemodellen, ifølge Wenaas. Analysene skal også vise bedre fotstabilitet og en roligere belastningsoverføring gjennom steget.
Selskapet opplyser samtidig at feltprøving offshore, onshore og i landbasert industri har gitt gode tilbakemeldinger fra brukerne.
– Ambisjonen vår har vært enkel: å utvikle vernefottøy som gir den sikkerheten brukeren trenger, men med en komfort og funksjon som gjør en reell forskjell gjennom lange arbeidsdager. Med Wenaas ID mener vi at vi har tatt et viktig steg videre for bransjen, sier Bingen.
Lavere klimaavtrykk
Wenaas trekker også frem bærekraft som en viktig del av konseptet.
Ifølge selskapet har Wenaas ID 52,1 prosent lavere CO2-avtrykk enn referansemodellen som skal representere typiske vernesko i markedet.