AT.JOBBER | Stillingsmarked
Vil knytte Europa og Afrika sammen: Ba seg selv på Rogfast-befaring
GIGANTPROSJEKT: Spania og Marokko vil bygge en 40 kilometer jernbanetunnel under Gibraltarstredet. Nå ser de til Statens vegvesen og E39 Rogfast når de planlegger det som blir verdens dypeste undersjøiske tunnel
I sommer ble det rapportert at en tunnel mellom Spania og Marokko å være ett skritt nærmere realisering etter at et tysk firma ble valgt til å gjennomføre en mulighetsstudie.
De tyske selskapet Herrenknecht, som spesialiserer seg på undersjøisk tunnelbygging og har de største boremaskinene i verden, har blitt tildelt kontrakten for mulighetsstudien på €300.000 gjennom sitt spanske datterselskap, Herrenknecht Iberica.
Prosjektet, som ble først unnfanget i 1979 etter et møte mellom Spanias kong Juan Carlos I og Marokkos Hassan II, så ideen er langt fra ny.
Den foreslåtte jernbaneforbindelsen vil inkludere planer for et dobbeltspor og en servicelinje som strekker seg 38,5 kilometer mellom Tarifa i Spania og Tanger i Marokko. Rundt 28 kilometer av strekningen skal gå under Middelhavet og nå en maksimal dybde på 475 meter, og tunnelene vil bli bygget på en maksimal dybde på 300 meter, med enkeltsportunneler med en indre diameter på 7,9 meter og en servicetunnel med seks meter i diameter.
På Rogfast-befaring
Sist uke satt toppledelsen i marokkanske SNED og spanske SECEGSA på skolebenken på anleggsriggen til prosjektet nord for Stavanger. Den marokkanske ambassadøren i Norge deltok også.
På timeplanen til prosjektsjef Kjell Håvard Belsvik og prosjektleder Anne Merete Gilje, sto planlegging og bygging av verdens lengste og dypeste undersjøiske veitunnel.
Inviterte seg selv
Gibraltarprosjektet ba om få komme til Stavanger. Det mener Rogfast er det tunnelprosjektet under arbeid, som har størst overføringsverdi til Gilbraltartunnelen.
Det er bare 15 kilometer mellom Spania og Marokko der Gilbralter stredet er på det smaleste. Krevende geologi og sjødybde gjør at den 40 kilometer lange togtunnelen planlegges litt lenger vest. 28 kilometer vil gå under vann. På det dypeste vil den gå 400–450 meter under havoverflaten.
To enorme luftetårn ute på Kvitsøy, skal sikre god ventilasjon for den 27 kilometer lange veitunnelen under Boknafjorden. Dette er ikke en mulighet mellom Spania og Marokko. Derfor jobber de med en to- løps jernbanetunnel.
Det har lenge vært snakket om å binde Europa og Afrika sammen ved Gibraltar. I 2023 gjenopptok de to statene tunnelsamarbeidet etter flere år med stillstand. Planleggingen er finansiert av transportdepartementene i Marokko og Spania. Det har også fått EU midler.
Krevende geologi
Direktør Jose Luis Goberna i spanske SECEGSA sier geologien er den største utfordringen i prosjektet.
– Berget er av varierende kvalitet. Tunnelen vil gå gjennom to geologiske plater mellom Afrika og Europa. Det lar seg løse. Dere har en enklere jobb her på Vestlandet, selv om det er krevende nok, sier Goberna.
Det er gjennomført undersøkelser av fjellet under stredet både med seismikk og boring. Gibraltartunnelen har tidligere også hatt et samarbeid med Norges Geotekniske Institutt.
Marokkos ambassadør til Norge, Nabila Freidji, er imponert over organiseringen av prosjektet og arbeidet nede i tunnelen.
– Det er flott at Statens vegvesen deler av sin tunnelkompetanse, sier ambassadøren.
– Deler gjerne kompetansen
Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik sier det er spennende at interessen for Rogfast er så stor, også internasjonalt.
– Det er historiske dimensjoner når Spania og Marokko vil binde sammen to kontinenter på tvers av Middelhavet. Vi deler gjerne vår kompetanse om tunnelbygging. Der er vi gode, sier Davik.