LADER AN: Frode Heimark, daglig leder og Kristoffer Herrefoss, maskinvare-ingeniør, i Skagerak Mobil leier ut komplette ladeløsninger.

Leier ut lading

Publisert

Skagerak Mobil Energi kan levere hele tjenesten, fra å sjekke med nettselskapene hvor mye strøm som er tilgjengelig, til oppsett og drift av ladecontainere. De ønsker helst å komme inn allerede når entreprenøren skal gi tilbud. Da får de vite hvordan entreprenøren skal jobbe, når på døgnet det skal lades og antall maskiner, biler og utstyr.

– Teknologien går så fort at det stadig kommer nye og bedre produkter, forklarer Frode Heimark, daglig leder for Skagerak Mobil Energi.

Sammen med Kristoffer Herrefoss, maskinvare-ingeniør, kunne han fortelle om laderne de tilbyr for anlegg- og transportsektoren. Produktene oppdateres fortløpende og den beste løsningen er at laderne leies ut i stedet for å selges, forklarer de.

 

Kompakt

For å lade de elektriske lastebilene under Scania Winter hadde de tatt med en kompakt ladecontainer, eller «on-grid-lader» som det kalles. Modellnavnet er Skagerak Hub III og den er produsert av Ayond som Skagerak Mobil Energi har kjøpsavtale med.

BATTERI-HUB: Skagerak HUB III tilkobles strømnettet og har innebygget batteri på 500 kWh slik at man kan håndtere effekttoppene. I bakgrunnen ser vi ladetilhengeren Skagerak Move III som er segmentet med høyest volum.

– Linja inn er egentlig litt for svak her på Trysil, men batteriet står og lader kontinuerlig og den fungerer som peak shaver, forklarer Heimark.

Det jevnere og mer effektiv drift for hele anleggsplassen. Den kan levere 480 kW fordelt på to CSS2 uttak (maks 360 kW per uttak) med 60 kW stegintervall.

Norskprodusert

At den bare har bredden til en europall, gjør den mer plasseffektiv. De er mobile og bygget for å tåle røff bruk i Skandinavia. Ikke minst er de produsert mer bærekraftig gjennom gjenbruksbatterier og norskprodusert aluminium.

Prioritet

Laderen kan fordele effekten slik at det maskin eller bil som trenger mest effekt, blir prioritert. Men denne løsningen krever at produsent av bil eller maskin gir input og det for noen er sanntidsdata sensitive data, forklarer Heimark. Denne er utstyrt med målere på alle inn- og utganger, og kan gi nøyaktige forbruksrapporter i sanntid.

Markedet avgjør

 – Vi ser at markedet øker, men er spente på hva som skjer med det politiske skiftet, forklarer Frode.

Han er klar på at markedet må dras i gang med støtteordninger, for uten markedet stopper utviklingen.

Vinne oppdraget

– Modellen vår er at vi går inn i prosjektlederrollen og hjelper kunden med å få riktig ladeinfrastruktur, forklarer Thomas Adrian Holte Storbakk, leder for salg og marked hos Skagerak Mobil Energi.

Han forklarer at de jobber tosidig ved at de ønsker å hjelpe kunden med å vinne oppdraget først og å minimere stans i arbeidshverdagen etterpå. Selskapet jobber også med å utvikle hjelpemidler for dette.

– Vi holder på med utvikling av digitale tjenester også i form av en app som kan hjelpe med å velge riktig utstyr i forkant, effektiv- og optimalisert lading i gjennomføringsfasen og dokumentering i etterkant, forklarer Storbakk.

PRIORITERER: Laderen kan fordele effekten slik at det utstyret eller bilen som trenger mest effekt, blir prioritert først.

På tilhenger

Produktgruppa hos Skagerak Mobil Energi med høyest volum innen lading er ladehengere og det er særlig det entreprenørene har bruk for. Med til Trysil var modellen Skagerak Move III som er den nyeste ladehengeren som Kverneland (Thor v3) har på markedet. Denne leverer opptil 400 kW effekt, har 232 kWh batterikapasitet, og er utstyrt med to CSS2 uttak.

Powered by Labrador CMS