AT.JOBBER | Stillingsmarked
Solgte fire biler på messa
DAF Norge: Selskapet solgte totalt fire treakslede trekkvogner under Transport 2026, to av dem fra en begrenset spesialserie.
Det ble en travel messe for DAF Norge som totalt solgte fire treakslede XG-trekkvogner under Transport 2026. To av disse var fra den eksklusive Emerald-serien som produseres i et begrenset opplag på 100 biler.
Emerald-bilene som ble solgt torsdag og fredag hadde byggenummer 48 og 84, og salgene kom fra kunder DAF ikke hadde hatt dialog med på forhånd.
– Vi er veldig fornøyd med resultatet og responsen under Transportmessen, sier Atle Havig i DAF Norge.
Emerald
Bilen som sto på standen, var nummer 84 i serien. Den ble produsert bare en uke før messen åpnet, og ble kjørt direkte til Norge for å rekke frem i tide.
Serien er bygget som en spesialutgave med høy spesifikasjon, og responsen på standen tyder på at det er interesse for slike ferdig konfigurerte biler.
Elektrisk
Transportmessen markerte også at det var første gang DAF viste elektrisk lastebil i Norge. Interessen beskrives som stor, og mange var nysgjerrige på den nye teknologien.
Havig kunne også røpe at DAF har solgt den første elektriske lastebilen fra DAF i Norge. Denne skal etter planen leveres senere i år.
Erfaring
Bilen som ble vist frem hadde allerede vært på veien før den kom til Lillestrøm.
Selgerne hadde kjørt den til Norge, og fikk dermed erfaring med kjøring med rundt 40 tonn totalvekt. Med fem batteripakker har bilen en kapasitet på 525 kWh, hvor 469 kWh er utnyttbart. Under slike forhold opplevde de en rekkevidde på rundt 40 mil da de kjørte bilen hjem fra Nederland.
På turen nordover fungerte lading greit i Sverige, mens det var mer utfordrende før for å finne tilgjengelig kapasitet i Tyskland, kunne DAF-selgerne som hadde tatt turen med bilen melde.