Lyser ut stor E6-kontrakt

E6 sør for Trondheim skal oppgraderes til stamveistandard. Kontrakten blir snart lyst ut.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.

Strekningen er på rundt åtte kilometer og går fra Jaktøya i Melhus til Sentervegen i Tillerbyen. Her skal det bygges fire felt og toplanskryss.

- Kontrakt for hele strekningen blir lyst ut i juni/juli, og vi regner med å ha på plass en entreprenør som kan starte bygging på slutten av året, sier prosjektleder Almar Aronsen i Statens vegvesen.

Dette blir en av de største veikontraktene noensinne Midt-Norge.

Dette skal bygges:

  • 8 km firefelts E6 med planskilte kryss hovedsakelig i dagens trase
  • Toplanskryss på Klett med E39
  • Ombygging av dagens toplanskryss på Sandmoen
  • Nytt toplanskryss på Hårstad ved forbrenningsanlegget
  • Viltovergang sør for Sandmoen
  • Lokalveger

 

Oversiktskart E6 Jaktøyen - Sentervegen.jpgI kontrakten inngår:

  • Omfattende stabiliseringstiltak på grunn av kvikkleire
  • Fjerning av 500 000 kubikkmeter myr fra Heimdalsmyra
  • Mye masseflytting av leirmasser innenfor anleggsområdet
  • Betongkonstruksjoner; bruer, underganger, viltovergang og bekkekulverter

 

Forberedende arbeid til ny jernbanebru, og bygging av jernbanebru blir utført i egne entrepriser. Tilbud til gående og syklende er under bygging i Heimdalsvegen og blir ferdig høsten 2015.

- Det er bra at vi nå har fått finansieringen i orden slik at vi kommer i gang med andre byggetrinn for E6, sier prosjektleder Almar Aronsen i Statens vegvesen.

Første byggetrinn, E6 Sentervegen - Tonstad, ble tatt i bruk i oktober 2013.  

Det er Statens vegvesen som skal bygge ut E6 mellom Tillerbyen og Melhus, mens det nye vegselskapet får ansvaret for E6 Melhus - Ulsberg.

STILLING LEDIG:
Powered by Labrador CMS