AT.JOBBER | Stillingsmarked

TIPPER: Under kjøring med kontrollørene på hjul tipper sjåføren lasset.

Stakk av, tømte lass i fart

TRØNDELAG: Et vogntog med massetransport og formodentlig godt overlast ble stoppet og fikk beskjed om å kjøre til Sandmoen kontrollstasjon.

Publisert Sist oppdatert

Da det nærmet seg slutten av dagen for kontrollørene ble en massetransport stoppet i område Fremovegen. Dette er et område som er kjent for kontrollørene og en kjent rute for å unngå vekt stasjonen, blir vi fortalt. Etter en innledende samtale ble fører ble anvist å kjøre til Sandmoen kontrollstasjon for vektkontroll. 

Er ikke første gang massetransport forsøker å kvitte seg med lass.

Kontrollør hos Statens vegvesen

Underveis har føreren hatt kontakt med sin sjef og de hadde funnet ut at han skulle stikke av og kjørte i retning Klæbu med kontrollørene på hjul. Her kjørte han inn på et område der lasten på både bil og tilhenger ble tippet av i fart. 

Føreren skulle sannsynligvis forhindre at firmaet fikk et større overlastgebyr. Dette fører til at sjåføren på bilen blir anmeldt til politiet med anmodning om førerkortbeslag. Det er ikke akseptabelt at fører stikker av fra kontroll og "kvitter seg med bevisene". 

I tillegg til anmeldelsen fikk fører et gebyr på 1500 kr for en manglende kjetting. I tillegg ble det gitt en tekniske kontrollseddel med etterkontroll hos Statens vegvesen, men dette er ikke en stor sak, forteller kontrolløren oss. 

Nylig stoppet

Vi spør kontrolløren om hva som nå skjer videre. 

- Vi må se det litt ann hvordan vi skal gå videre. Det er ikke tvil om at firmaet har spart store summer i overlastgebyr. Det er ikke mer enn et par uker siden andre biler fra samme firma fikk store summer i overlastgebyr, forteller han.

Hvordan er dette økonomisk lønnsomt?

- Nå er det politiet som vil gi forelegg, det er normalt på 8-10.000,- så antageligvis vesentlig lavere gebyr enn det de ville fått fra oss i overlastgebyr. 

- Vi vil nå skrive en fyldig anmeldelse og sendt politiet. Det skulle egentlig ha kommet en politipatrulje men underveis fikk vi beskjed om at de måtte omprioritere patruljen.

Hva skjer så med føreren?

- Han hadde veldig liten reaksjon, nærmest bare et lite skuldertrekk. Det som kanskje er ille for han er at han kan gjøre firmaet en stor "tjeneste" men det er han det vil gå utover om han mister førerkortet for en periode. 

- For firmaet vil det jo også føre til at vi blir ekstra oppmerksomme på dem slik at de nok lettere blir vinket inn for kontroll fremover, samt at det også vil kunne få konsekvenser i fremtidige anbud fra Statens vegvesen som de ville ønske å delta i, avslutter kontrolløren.

UØNSKET: Slike dekk er uønsket på landeveien, og spesielt i den årstiden vi nå går inn i.

Flere massetransport reaksjoner

Det var ikke den eneste massetransporten som fikk reaksjoner denne dagen i Trøndelag, Tidligere på dagen ble et vogntog som drev med massetransport stoppet ved Bollandsmo og tatt med til Sandmoen for vektkontroll. Det resulterte i et overlastgebyr på 9700 kr til firma. Både lastebil og tilhenger måtte lastes ned til lovlig vekt før videre kjøring. Her fikk fører også et dekkgebyr på 2000 kr for manglende mønsterdybde, og det ble gitt bruksforbud for synlig kord i dekket.

Varebil

En varebil med henger ble også stoppet i område Rognes. Her ble det gitt bruksforbund for manglende merking av utstikkende last på tilhenger. Tilhengerkontakten var ikke tilkoblet, og reaksjonen på dette er en anmeldelse til politiet. 

Powered by Labrador CMS